چای اولانگ یا چای اولونگ

چای اولانگ یا چای اولونگ

چای اولانگ برای سلامتی چه خواصی دارد ؟

به طور معمول تمام خواص موجود در چای اولانگ را میتوان به آنتی اکسیدانهای موجود در آن نسبت داد. این آنتی اکسیدانها میتوانند از بیماری های خطرناکی مانند : دیابت، سرطان و بیماری های قلبی جلوگیری کند. با چاقی مبارزه میکند و باعث کاهش وزن میشود.باعث سلامت پوست نیز میشود.

1. کاهش بیماری قلبی

افرادی که در هفته حدود 300 گرم چای اولانگ مصرف میکنند، کمتر در معرض کلسترل بالا قرار میگیرند و به گفته محققان چینی افرادی که این چای را به مدت طولانی مصرف میکنند، پایین ترین سطح کلسترل را دارند.

چای اولانگ با کاهش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی نیز در ارتباط است. کافئین و آنتی اکسیدانهای چای اولانگ، متابولیسم را افزایش می دهد که برای قلب بسیار مفید است.

2. مبارزه با چاقی و کاهش وزن

مصرف چای اولانگ به مدت 6 هفته باعث کاهش وزن و چربی افراد میشود. این را می توان به پلی فنول های موجود در چای اولانگ نسبت داد متابولیسم و سوخت و ساز بدن را افزایش میدهد و در نتیجه باعث سرعت بخشیدن به کاهش وزن میشود.

کافئین موجود در چای اولونگ نیز در این مسئله نقش دارد.  چای اولانگ حاوی کاتچین و کافئین میباشد که با کاهش وزن بسیار کمک میکند. این دو ترکیب با هم به حفظ توده بدنی سالم کمک رسانی میکنند.

3. کاهش خطر سرطان

مصرف چای اولانگ در روز احتمال بروز سرطان را تا 4 درصد کاهش می دهد.

در پژوهش های انجام شده در کشور چین که بیان میکند چای اولانگ، در بین مابقی چای ها، میتواند خطر ابتلاع زنان به سرطان دهانه رحم را کاهش دهد.

این چای از سرطان پوست نیز جلوگیری می‌کند و به توقف کیسه صفرا نیز می‌تواند کمک کند.

با خیساندن برگهای چای اولانگ در آب گرم، از خواص آن بهره مند می شوید.

4. جلوگیری از دیابت

در مطالعاتی در آسیای شرقی نشان می دهد که نوشیدن 6 فنجان منظم چای اولانگ در یک ماه میتواند به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند. همچنین سطح قند خون را کاهش داده و حتی آن را ثابت نگه دارد. در سازمان آمریکایی دیابت نیز نتایج مشابهی وجود دارد.

پلی فنولهای موجود در چای اولانگ فعالیت انسولین را افزایش می دهد، که برای افراد که مبتلا به دیابت هستند مفید است. مصرف طولانی مدت چای اولانگ از ابتلا به دیابت در افراد نیز میتواند جلوگیری کند.

متابولیزم گلوکوز در افراد غیر دیابتی را افزایش نمی دهد.

5. مبارزه با التهاب

پلی فنول های موجود ترکیبات گیاهی هستند که سیستم ایمنی را تقویت کرده و می توانند در برابر التهاب و مشکلات التهابی مانند آرتریت از بدن محافظت کنند.

IEGCG اپی گلوکاتچین گالات یک فلاونوئید دیگر که در چای اولانگ وجود دارد. این ماده با رادیکال های آزاد عامل التهاب مبارزه میکنند و از  مشکلاتی مانند انسداد عروق و ابتلا به سرطان جلوگیری میکند.

6. افزایش سلامت مغز

مطالعاتی هستند که نشان می دهند مصرف چای اولانگ میتواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد و از آلزایمر جلوگیری کند. همچنین میتواند تحریک کننده نور اپی نفرین و دوپامین (که دو ماده شیمیایی موجود در مغز هستند که خلق و خو را بهبود میبخشند و یا از استرس مبارزه میکنند، ) باشد.

تیامین یک اسید آمینه دیگر موجود در چای میباشد. میزان تمرکز و توجه انسان را افزایش میدهد و اضطراب را کاهش می دهد. پلی فنول های موجود در چای اولانگ آرامش بخش ذهن میباشد.

مقالات و مطالعات بسیاری وجود دارند که مصرف چای و دمنوش باعث کاهش خطر اختلالات ذهنی می شود.

کاهش بيماري قلبي1بيماري قلبي1کاهش وزن5رژيم1مبارزه با چاقي1لاغري9 جلوگيري از سرطان1سرطان13 ديابت1جلوگيري از ديابت1مبارزه با التهاب1سلامت مغز1چاي اولونگ2چاي اولانگ3چاي80اولانگ12اولونگ2
ارسال نظر